14. plan pięcioletni Chin (2021-2025) – Wiadomości na żywo

Chiński “podwójny obieg” paradygmat rozwoju, główną strategię bronione przez chińskiego prezydenta Xi Jinpinga i featuring krajowych i zagranicznych rynków wzmacniających się nawzajem z rynku krajowego jako ostoją, jest w centrum uwagi podczas kraju trwających rocznych “dwóch sesji”.

Czternastym planem pięcioletnim (2021-2025), którego projekt został przedłożony najwyższemu organowi ustawodawczemu i politycznemu organowi doradczemu w zakresie narady i dyskusji, jeszcze bardziej wyjaśni, w jaki sposób Chiny wdrożą strategię “podwójnego obiegu” i osiągną rozwój wysokiej jakości.

Uwolnienie popytu wewnętrznego ma kluczowe znaczenie dla napędzania wzrostu Gospodarczego Chin, ale ten nowy paradygmat rozwoju nie oznacza, że Chiny będą backpedal na jego otwarcie, urzędnicy i eksperci powiedzieli.

DECYZJA STRATEGICZNA

W maju 2020 r. kierownictwo Komunistycznej Partii Chin podjęło strategiczną decyzję w celu wspierania nowego modelu rozwoju, w którym rynki krajowe i zagraniczne mogą się wzajemnie rozwijać, a rynek krajowy jest podstawą.

“Uczynienie rynku krajowego ostoją nie oznacza, że rozwijamy naszą gospodarkę z zamkniętymi drzwiami”, powiedział Xi na sympozjum przedsiębiorców w lipcu ubiegłego roku. Dając pełną grę do potencjału rynku krajowego, zarówno na rynkach krajowych i zagranicznych mogą być lepiej połączone i wykorzystywane do realizacji solidnego i zrównoważonego rozwoju, powiedział.

Chiny będą podążać za nową filozofią rozwoju, wspierać nowy paradygmat rozwoju i dążyć do wysokiej jakości rozwoju, pozostając zaangażowanym w pogłębianie reform i otwarcie szerzej na świat, powiedział Xi, wygłaszając przemówienie za pośrednictwem wideo na trzecim Paryskim Forum Pokoju w 2020 roku.

Podkreślił, że Chiny będą również współpracować z resztą społeczności międzynarodowej, aby utrzymać stabilność globalnych łańcuchów przemysłowych i dostaw oraz wspierać otwartą gospodarkę światową.

Chiny w piątek zaprezentował projekt planu rozwoju gospodarczego i społecznego w ciągu najbliższych pięciu lat i wyjaśnił cele dalekiego zasięgu do roku 2035, ustalając priorytety polityczne dla nowego etapu rozwoju, który jest kluczowy dla kraju do osiągnięcia modernizacji socjalistycznej.

Projekt zarysu zawiera kompleksowe i ukierunkowane środki odzwierciedlające nową filozofię rozwoju Chin, powiedział Xin Ming, profesor w Szkole Partyjnej Komitetu Centralnego CPC (National Akademia Zarządzania).

PARALLEL EMPHASIS

Jochen Goller, szef BMW Group Region Chiny, powiedział, że nowy wzór rozwoju Chin “podwójnego obiegu” jest skuteczną strategią dostosowaną do siły chińskiego rynku krajowego.

“Podwójny obieg” kładzie równoległy nacisk zarówno na krajowy, jak i międzynarodowy. Otwarcie na wysokim szczeblu z pewnością służy temu celowi, przynosi korzystne wyniki zarówno dla chińskich, jak i międzynarodowych firm” – zauważył.

Alexander Lomanov, zastępca dyrektora w Instytucie Gospodarki Światowej i Stosunków Międzynarodowych Rosyjskiej Akademii Nauk, powiedział, że przejście do modelu “podwójnego obiegu” jest ważnym etapem w rozwoju polityki gospodarczej Chin.

“Ma swoją wewnętrzną logikę, a przywódcy chińscy od lat podkreślają znaczenie popytu wewnętrznego”, zauważył.

WIN-WIN CHOICE

Podwójny obieg jest postrzegany jako strategiczny i korzystny wybór dla Chin, aby zmienić swoją współpracę międzynarodową i nową przewagę konkurencyjną, powiedział Justin Yifu Lin, były główny ekonomista Banku Światowego i honorowy dziekan Narodowej Szkoły Rozwoju na Uniwersytecie Pekińskim.

“Gospodarka Chin została głęboko zintegrowana z gospodarką światową. W miarę jak Chiny wkraczają w nowy etap rozwoju, ich więzi z gospodarką światową będą się jeszcze bardziej zbliżać” – powiedział Ji Zhiye, były szef Chińskich Instytutów Współczesnych Stosunków Międzynarodowych, który jest również członkiem Komitetu Narodowego Chińskiej Ludowej Politycznej Konferencji Konsultacyjnej.

Ji powiedział, że międzynarodowe stolice są optymistycznie nastawione do rynku chińskiego dzięki otoczeniu biznesowemu kraju i odporności gospodarczej.

Zarko Obradovic, członek serbskiego parlamentu i przewodniczący Grupy Przyjaźni z Chinami, powiedział, że nowy wzór rozwoju Chin wyposażony w “podwójny obieg” pomoże temu krajowi skorzystać z rozwoju rynku krajowego i uczynić Chiny idealnym partnerem gospodarczym.

Boga Thura Manatsha, starszy wykładowca na Wydziale Historii Uniwersytetu w Botswanie, powiedział, że Chiny potrzebują świata dla swojej gospodarki, aby nadal rosnąć, a gospodarka światowa potrzebuje również Chin, aby trwały powrót.

“Jest to w zasadzie scenariusz win-win”, powiedział, zauważając, że cały świat, zwłaszcza kraje rozwijające się, został mocno dotknięty przez COVID-19, Chiny mają do odegrania kluczową rolę w ożywieniu gospodarki światowej.

Leave a Reply

Your email address will not be published.