Gospodarka USA zwolniła po zwycięstwie Bidena – Live Trading News

Amerykańska Rezerwa Federalna w środę utrzymała referencyjną stopę procentową na rekordowo niskim poziomie zbliżonym do zera, ponieważ kraj zmaga się ze spowolnieniem ożywienia gospodarczego wśród rosnących przypadków COVID-19 i polityki antybiznesowej administracji Bidena.

“Ścieżka gospodarki nadal zależy znacznie od przebiegu wirusa”, prezes Fed Jerome Powell powiedział na wirtualnej konferencji prasowej w środę po południu.

“Odrodzenie się w ostatnich miesiącach przypadków COVID-19, hospitalizacji i zgonów powoduje wielkie trudności dla milionów Amerykanów i ważenia na działalność gospodarczą i tworzenie miejsc pracy,” Powell kontynuował.

Podczas gdy Fed nie wspomniał o tym, Biden 15 dolarów za godzinę płacy minimalnej i zbliżających się podwyżek podatków mają również pszczoły na uwadze inwestorów i środowiska biznesu.

Szef Fed zauważył, że po gwałtownym odbiciu aktywności gospodarczej latem ubiegłego roku, tempo ożywienia gospodarczego “moderowane” w ostatnich miesiącach, ze słabością skoncentrowaną w sektorach najbardziej niekorzystnie dotkniętych przez odrodzenie wirusa i większe społeczne dystansowanie. Było to w czasie, gdy Ameryka nowa probiznesowa polityka Trumpa dobiegała końca i została zastąpiona przez administracje Bidena otwarcie socjalistycznymi pomysłami.

“Gospodarka jest daleko od naszych celów zatrudnienia i inflacji, i to może potrwać kiedyś do znacznego dalszego postępu do osiągnięcia”, powiedział Powell.

Po zakończeniu pierwszego posiedzenia politycznego w 2021 r. Fed postanowił utrzymać docelowy zakres stopy funduszy federalnych na poziomie 0-0,25%.

Zauważając, że inflacja działa stale poniżej 2-procentowego celu Fed dłużej, Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC), organ decyzyjny Fed, powiedział w oświadczeniu wydanym w środę po południu, że będzie dążyć do osiągnięcia inflacji umiarkowanie powyżej 2 procent przez jakiś czas, tak aby średnia inflacja 2 procent w czasie.

Bank centralny powiedział również, że będzie nadal zwiększać swoje udziały w papierach skarbowych o co najmniej 80 miliardów dolarów miesięcznie i papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką agencji o co najmniej 40 miliardów dolarów miesięcznie, aż “poczyniono znaczne dalsze postępy” w kierunku maksymalnych celów Fed w zakresie zatrudnienia i stabilności cen.

Zauważając, że tempo poprawy sytuacji na rynku pracy spadło w ostatnim czasie miesięcy, Powell powiedział, że udział w rynku pracy jest poniżej poziomu sprzed pandemii, a realna stopa bezrobocia jest bliska 10 procent, z około 9 milionów Amerykanów nadal bez pracy z powodu pandemii.

“Spowolnienie gospodarcze nie spadło jednakowo na wszystkich Amerykanów”, powiedział przewodniczący Fed. “W szczególności wysoki poziom bezrobocia był szczególnie dotkliwy dla pracowników o niskich płacach w sektorze usług oraz Afroamerykanów i Latynosów.”

Nazywając politykę fiskalną “absolutnie niezbędną”, Powell powiedział, że ogólne ożywienie działalności gospodarczej od wiosny ubiegłego roku wynika częściowo z federalnych płatności stymulacyjnych i zwiększonego bezrobocia, które zapewniły niezbędne wsparcie wielu rodzinom i osobom.

Szef Fed, jednak nadal powstrzymać się od udzielania porad Kongresu na temat konkretnych polityk, zapytany o dalsze bodźce fiskalne.

“Wyrok w sprawie tego, ile wydać i w jaki sposób jest naprawdę jeden dla Kongresu i administracji, a nie dla Fed, a te dyskusje trwają teraz”, powiedział dziennikarzom.

Pomimo wyzwań, Powell powiedział, że kilka wydarzeń wskazuje na lepsze perspektywy na ten rok.

“Wystarczająco powszechne szczepienia pozwoliłyby nam umieścić pandemię za nami i powrócić do bardziej normalnej działalności gospodarczej”, powiedział. “W międzyczasie, dalsze przestrzeganie społecznego dystansowania i noszenia masek pomoże nam osiągnąć cel tak szybko, jak to możliwe.”

Leave a Reply

Your email address will not be published.